Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z diet se tloustne

Z diet se tloustneZ diet se tloustne, potvrdili vědci

Z diet se tloustne, potvrdili vědci

 

Zapomeňte na diety. Kazí vám radost ze života a většinou je na nic. Potvrdili to i vědci v největší a nekomplexnější studii všech dob. Řešení existuje. Ale líbit se vám nebude...

Dieta na většinu lidí nefunguje a dokonce pro ně znamená vážné životní riziko. Více než dvě třetiny lidí shozená kila zase přiberou. Diety také zvyšují pravděpodobnost infarktu, mrtvice a cukrovky. Navíc většina "dietářů" skončí tlustší, než byli na začátku.

Radši ani nezačínat

Potvrzují to zkušenosti 19 tisíc lidí, sledovaných celkem čtyři roky dohromady v 30 studiích, které zkoumaly pacienty v průběhu dvou až čtyř let. Z nich pak vytvořili vlastní analýzu američtí vědci z Kalifornské univerzity. Vyplývá z ní, že diety prostě nefungují. Zhubnout aspoň jednou za život se pokusí čtvrtina lidí. Odborníci varují pře známým jojo efektem, který předznamenává zdravotní problémy.

Zátěž z opakovaného nabírání a opětovného hubnutí je taková, že by lidé udělali lépe, kdyby se do diet nepouštěli raději vůbec. Váha by zůstala stejná a jejich tělo by netrpělo zátěží ze střídání hmotnosti.

Nelítostné jojo

Přehled nejmenuje žádný konkrétní dietní plán, ale zahrnuje nejpopulárnější diety posledních let: nízkouhlovodanouvou, vysokoproteinovou (Atkinsovu) a dietu podle glykemického indexu, která je bohatá na pomalu spalované uhlovodany z celozrnných potravin.

Doktorka Traci Mannová, která výzkum prováděla, upozorňuje: "Nejdřív ztratíte 5 až deset procent své původní váhy. Ale po tomto "líbánkovém" období se váha začne znovu zvyšovat. Zjistili jsme, že většina lidí přebere vše, co shodila, a ještě něco k tomu. Udržet si sníženou váhu se podaří jen naprosté menšině lidí."

Kila se k vám vrátí

Hubnoucí lidé nakonec váží většinou ještě víc, než předtím. Výzkum doktorky Mannové prokázal, že dvě třetiny lidí během čtyř až pěti let přibraly všechna shozená kila - a ještě něco navíc. Polovina z nich pak byla ještě o skoro 5 kilo těžší.

Podle studie, publikované v odborném časopise American Psychologist, diety významně poškozují zdraví. Způsobují zdvojnásobení počtu onemocnění srdce včetně infarktu a zvyšují tak pravděpodobnost předčasného úmrtí. Jojo efekt vede také k mrtvicí a diabetu a ničí imunitní systém, takže organismus snadno podléhá všem možným infekcím.

dsada

Už je to navždy

Výhody diet jsou příliš malé a potenciální škody příliš velké, tvrdí americká studie. Poroto se prokázalo, že na k léčbě obezity nejsou vlastně vhodné.

Místo nich se doporučuje vyvážená strava v kombinaci s pravidelným cvičením. Fyzická aktivita je totiž klíčovým faktorem, který vede k trvalé ztrátě váhy. Místo diety, která skončí v okamžiku dosažení správné váhy, se doporučuje postupné shazování kil během dlouhé doby pomocí cvičení a přijetí správných jídelních návyků na celý život.

 

řěščřěřěř