Jdi na obsah Jdi na menu
 


3denní dieta

Třídenní dieta

Jak už název napovídá, jde o dietu, která se drží pouhé tři dny. Právě proto, že je tak krátká, je i úbytek váhy menší, ale reálně dosažitelný. Konzumují se nízkokalorické potraviny a porce jsou malé, rozložené do tří jídel denně.

Jak dlouho se třídenní dieta dodržuje?

Dieta trvá 3 dny.

Kolik lze pomocí třídenní diety shodit?

Hmotnost lze snížit individuálně o několik málo kilogramů, cca 2 kg.

Pro koho je třídenní dieta vhodná?

Třídenní dieta je velmi krátkodobá, a je tedy určena těm, kteří chtějí shodit ne více jak 2 kg.

Jak třídenní dieta funguje?

Třídenní dieta vychází z velmi nízkého kalorického přísunu energie z potravin. Jinými slovy, jí se málo a jen nízkoenergetické pokrmy. To logicky vede k rychlému, avšak jen mírnému snížení váhy.

Jaké potraviny jsou při třídenní dietě povoleny?

K snídani je povolena káva nebo čaj bez cukru, ovoce, pečivo v malém množství, nízkotučné mléčné výrobky a cereálie. K obědu je vhodné kuřecí či netučné rybí maso nebo vejce a pečivo, mohou být i cereální sušenky. Večer si můžeme dát větší porci masa, vařenou zeleninu a jako zákusek trochu sladkého ovoce nebo malé množství nízkotučné zmrzliny.

Jaké potraviny jsou při třídenní dietě zakázány?

Zakázáno je vše příliš tučné a sladké, tedy veškeré tučné uzeniny a sýry, krémové omáčky, majolky a dresinky, zákusky se šlehačkou a tučnými krémy, čokoláda a jiné sladkosti.

Jaká jsou pozitiva třídenní diety?

  • Rychlý úbytek. Úbytek váhy se projeví už po třech dnech, případně po více podle toho, jak doznívají účinky diety.
  • Výživné látky. Jídelníček zahrnuje ovoce a zeleninu, bílkoviny, sacharidy i některé tuky. Díky tomu je zajištěn přísun potřebných živin.
  • Pestrost. Dieta je poměrně pestrá a obsahuje dokonce i některé potraviny, které jiné diety zavrhují (např. zmrzlinu, kávu, sušenky).

Jaká jsou negativa/rizika třídenní diety?

  • Krátkodobost. Třídenní dietu nelze držet dlouhou dobu. Ač obsahuje důležité látky, její složení nepřináší dlouhodobý efekt hubnutí.
  • Hlad. Tři jídla denně jsou nedostatečná, takže se pravděpodobně dostaví pocit hladu.
  • Jo-jo efekt. Malé porce, pocity hladu a krátkodobost diety přispívají k opětovnému nabrání kilogramů, často i s úroky.

Jak zmírnit negativa/rizika třídenní diety?

Bylo by vhodnější jídlo rozvrhnout do více porcí za den, nejlépe pěti. Tím zabráníme pocitu hladu. Také by nebylo na škodu přidat více zeleniny. Sacharidy jsou v této dietě přítomny zejména večer, což není nejpřijatelnější, a tak by bylo lépe je přesunout spíše do pokrmů během dne.