Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to dieta

 

Co je to dieta

Slovem dieta rozumíme řízený příjem potravin a tekutin za účelem dosažení specifického cíle zpravidla za stanovený čas. Diety se nejčastěji užívají k úpravě tělesné hmotnosti, méně často pro ozdravení či posílení organismu. Nejběžnějším cílem držení diet je ztráta nadbytečného a rizikového tělesného tuku.

Způsobů jak upravit svoji hmotnost existuje značné množství. Některé jsou zcela smyšlené, nefyziologické a ohrožují zdraví lidí, jiné se zahalují do závoje mystična a působí velmi nesystémovým dojmem a konečně poslední mají vědecké opodstatnění a opravdu fungují. Je třeba poznamenat, že výraz "dieta" znamená v mezinárodním překladu "strava" a jakékoliv způsoby dlouhodobě zakazující či omezující přísun určitého druhu nebo skupin potravy, nejsou dietou v tomto smyslu a mají opodstatnění pouze ze zdravotních důvodů. V běžné mluvě se význam slova "dieta" posouvá a užívá se zpravidla pro určitý typ redukčního režimu.

Hlavním úskalím všech komerčních diet je jejich omezená platnost a proto malá účinnost. Neexistuje dieta univerzálně platná pro všechny. Každá dieta musí být postavena na míru pro konkrétního člověka v konkrétním čase za konkrétních podmínek. Principy fungování lidského organismu jsou sice všeobecně platné a stejné pro všechny, každý z nás má nicméně jinou startovní pozici, jiný cíl a jde jinou cestou než ostatní. Proto i konkrétní doporučení jsou pro každého člověka jiná.

Fitko pro lenochy!


 

 
Dáváš přednost telce před tretrami a slovo posilovna ti nahání husí kůži? Pak budeš určitě přímo nadšena z našich tipů na hubnutí, při kterých se ani nezadýcháš...

Psaní SMSek: 39 kcal
Už se netrap nad čokoškou, kterou si pořad vyčítáš! Stačí půl hoďky psát SMSky (vyjde ti to tak na 20 průměrně dlouhých zpráv) a máš spáleno neuvěřitelných 39 kalorií.

Líbání: 360 kcal
Zavolej si na pomoc svého mazlíka a spalujte společně! Při vášnivé líbačce se nejen pobavíš, ale i spálíš neuvěřitelných 360 kalorií.

Krkání: 2 kcal
Je fakt, že to je dost nechutné, ale ty výsledky! Za jedno krknutí zmizí 2 kalorie, a když si to ještě čtyřikrát zopákneš, tak to dělá celých 10 kalorií. Trénovat bys ale měla jen o samotě:-)

Chození na záchod: 23 kcal
Nediv se, taky je to činnost! A to znamená, že i u toho spaluješ. Jdešli na "velkou", zmizí 23 kalorií, u "malé" je to jen 12 kalorií, ale taky dobré, ne?

Přečtení Bravo Girl!: 56 kcal
Při čtení BéGéčka se nejen dozvíš ty nejnovější módní trendy, skvělé beauty triky a všechna klučičí tajemství, ale taky spálíš přes 56 kalorií za pouhou hodinu!
 

Dělení diet

Diety lze rozdělit podle mnoha kritérií. Logické dělení vychází z hlavního motivu a jejich převažujícího obsahu. Nevyvážené diety eliminují či zakazují určitou složku stravy (zpravidla sacharidy) jako pro redukční režim nevhodnou a nevyhovující. Objevují se často v dámských časopisech a bulvárních článcích či populárních publikacích. Tyto nízkosacharidové diety využívají efektu rychlé ztráty vody navázané na zásobní glykogen a nejsou vůbec řešením pro trvalou úpravu váhy a v žádném případě by se o ně neměli pokoušet lidké fyzicky či duševně pracující. Dochází při nich k poklesu hladiny krevního cukru, ztrátě svalové hmoty a vzniku metabolické ketózy, která ještě více potlačuje chuť k jídlu a prohlubuje nutriční podvýživu.

Vyvážené diety mají podporu a opodstatnění vědy a při zprávném dodržení nezpůsobují zdravotní komplikace. Jsou postaveny na fyziologickém základu a respektují zákonitosti fungování lidského organismu. Taková dieta bude u zdravého jedince zcela jistě funkční a prospěšné. Sestavit by ji měl na míru výživový odborník či lékař specialista.

Nízkoenergetické diety jsou určeny především lidem s morbidní obezitou a často vyžadují dohled kvalifikovaného lékaře, případně celého týmu specialistů. Podobně jako různé léčebné kůry a krátkodobé dietní programy, které jsou upravovány podle aktuální situace a zpravidla zahrnují řešení nějakého zdravotního problému. Nízkoenergetickou dietu lze podle denního energetického příjmu rozdělit do několik skupin.


Jaké potraviny mají 400kJ? Příklady, kdy chceme "hřešit"

9