Těmto dietám se vyhněte
Pozor, těmto dietám se vyhněte
Nespoléhejte na ¨zázračné¨ diety a ani s nimi nezačínejte. K tomu, abyste vypadali lépe, potřebujete komplexní a kompletní změnu životního stylu a ne jen krátkodobé ovlivnění vaší hmotnosti svéráznou redukční dietou.
Zcela zásadní otázkou, kterou si klademe při výběru diety je otázka, zda je kvalitní a hlavně prospěšná zdraví. „Ne každá dieta je z lékařského či fyziologického pohledu výživově správná. Pokud přijmeme argument, že pouze dlouhodobá změna našich dietních návyků může vést k žádoucím účinkům na naší postavu, je jasné, že pokud budeme držet dietu, která neobsahuje všechny důležité živiny, může to vést k zdravotním rizikům a následkům," tvrdí profesor Libor Vítek, vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky.
Pokud jsou konzumována jídla ze všech potravinových skupin, je pravděpodobné, že taková dieta bude nutričně plnohodnotná. Takovými dietami jsou redukční diety s vyváženým poměrem hlavních živin.
Na druhou stranu například diety s vysokým obsahem tuků jsou obecně považovány za nutričně nedostatečné. Tyto diety mají nízký obsah vitamínů A, B, E kyseliny listové, vápníku, hořčíku, železa, draslíku, či vlákniny. Tyto diety navíc obsahují velké množství nasycených tuků a cholesterolu, které jsou pro zdraví jednoznačně škodlivé.
Podobně diety s velmi nízkým obsahem tuků mají nízký obsah vitamínů B12 a E, a také zinku.
Dělení populárních redukčních diet
• Diety s vysokým obsahem tuků (55% až 65% z celkového denního příjmu energie) a bílkovin, a nízkým obsahem cukrů (do 100 g sacharidů denně). Do této skupiny patří například známá Atkinsova dieta, Mayo Clinic dieta, a jiné. Doporučení: Neužívat.
• Diety s přiměřeným obsahem tuků (20% až 30% z celkového denního příjmu energie) a bílkovin, vysokým obsahem komplexních sacharidů a celkově vyváženým zastoupením jednotlivých živin. Do této skupiny patří například ve Spojených státech známé diety USDA Food Guide Pyramid, DASH dieta, či Weight Watchers dieta. Doporučení: Vyzkoušejte.
• Diety s nízkým obsahem tuků (11% až 19% z celkového denního příjmu energie) a velmi nízkým obsahem tuků (do 10% z celkového denního příjmu energie), velmi vysokým obsahem sacharidů a přiměřeným obsahem bílkovin. Do této skupiny řadíme například opět v USA populární diety Dr. Dean Ornishův program proti srdečním chorobám; Eat More, Weight Less (Jez více, važ méně); Pritkinova dieta. Doporučení: Neužívat.