Tajemství zázvoru: Lék na chřipku i nadváhu
Tajemství zázvoru: Lék na chřipku i nadváhu
Ať trpíte nevolností, jste nachlazení nebo toužíte po spalování přebytečných tuků, měli byste se co nejrychleji seznámit se zázvorem. Jeho pozitivní účinky na organismus vás ohromí.
Na bolest hlavy, kloubů či svalů není třeba užívat prášky. Stačí se porozhlédnout a domů si koupit čerstvý zázvor. Když se ho naučíte konzumovat a zařadíte ho pravidelně do svého jídelníčku, už se nemusíte bát zákeřného zimního počasí ani bolestí žaludku ze stresu.
Jak vybrat dokonalý zázvor
Tropická vytrvalá rostlina pochází z jihovýchodní Asie, proto se není čemu divit, že na něj narazíte v asijských restauracích a v jejich specializovaných prodejnách. Naštěstí už není problém ho koupit v obyčejném obchodě se zeleninou. Používá se v kuchyni i léčitelství.
Nejlevnější medicína: K dispozici vám bude sušený či mletý, ale nejlepší a nejaromatičtější je právě čerstvý. Vybírejte menší a světlejší oddenky, budou šťavnatější a jemnější. Cena se pohybuje okolo 110 Kč/kg, jedna rostlina vás tak vyjde na pár korun. Avšak je jen na vás, jak velký kus si vyberete. Jen se nemusíte bát, v lednici vydrží klidně několik týdnů.
Jak zázvor zpracovat
Nezapomeňte ho před používáním oloupat, následně ho klidně nastrouhejte nebo nakrájejte. Okamžitě ucítíte dokonalé zázvorové silice a éterické oleje. Takto ho lze použít v kuchyni na mnoho způsobů. Jen si k němu musíme najít tu správnou cestičku.
Výborný je i sušený, ale před používáním ho nezapomeňte na chvilku namočit. A pamatujte si, že jedna čajová lžička sušeného zázvorového prášku odpovídá zhruba jedné polévkové lžíci jemně nastrouhaného čerstvého zázvoru.
Pusťte se do vaření
Indie a Čína jsou proslulé svými zázvorovými pokrmy. Tento oddenek je pro ně velmi cenným kulinářským zázrakem. Pokrmům dodá citronovou a pikantní příchuť. Najdete ho téměř v každé orientální směsi koření. Sušený zázvor mletý stojí okolo 14 korun za sáček (20 g).
Málem bychom také zapomněli zmínit, že patří i do pekařských a cukrářských výrobků. Najdeme ho v perníčkách, sušenkách a pro dobré trávení si ho můžete přidat i do domácího chleba, marmelád a čatní.
Všelék, který vám doma nesmí chybět
Patří mezi přírodní léčiva, která určitě stojí za to vyzkoušet. Každého "nového konzumenta" mile překvapí. Mezi jeho účinky patří:
- je antibakteriální a protizánětlivý
- usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem
- snižuje cestovní nevolnost
- zmírňuje nevolnost při těhotenství
- je prevencí proti chřipce a rýmě
- pomáhá zmírnit potíže při chřipce a rýmě
- uklidňuje a tiší bolest hlavy
- zpomaluje některé druhy rakoviny
- pomáhá relaxovat
- je prevencí proti stresu
Chřipka a špeky nebudou mít šanci
Je prokázáno, že dokáže vyléčit prvotní příznaky chřipky a nachlazení. Posiluje imunitu celého organismu. Na bolest v krku pomáhá žvýkat kousek čerstvého zázvoru. Kdo si na to netroufne, může tak učinit s kandovaným zázvorem (cena 199 Kč/kg).
Zázvorový čaj je protizánětlivý, preventivně posílíte imunitní systém a chřipka nebude mít šanci. Stejně vám pomůže na bolest hlavy a proti žaludečním nevolnostem.
Recept na zázvorový čaj
Budete potřebovat:
- lžičku čerstvého zázvoru
- 250 ml horké vody
- 1 lžičku medu
- citronovou šťávu
Čerstvý zázvor zalijte horkou vodou (okolo 80 °C). Po pěti minutách čaj přeceďte a po mírném vychladnutí přidejte lžičku medu a čerstvou citronovou šťávu. Tento recept využijete jako celkovou prevenci a posílení organismu.
Recept na zázvorový sirup
Budete potřebovat:
- 70-100 g čerstvého zázvoru
- 1 kg přírodního cukru
- vodu
Musíte zachovat základní poměr vody a cukru 1:2, aby se sirup dostatečně zakonzervoval. Čerstvý zázvor nakrájejte na plátky, přidejte vodu a cukr. Za stálého míchání vařte asi 17 minut, poté sundejte z plotny a nechte ještě 15 minut louhovat.
Následně sirup sceďte a naplňte do lahví. Vylouhovaný zázvor nevyhazujte. Můžete ho cucat proti bolení v krku. Takto připravený sirup můžete použít do čaje nebo jako prevence proti nachlazení postačí jedna malá čajová lžička každé ráno.
Recept na hubnoucí tajemství
Budete potřebovat:
- 170 g čerstvého zázvoru
- 3-4 citrony
- hrst čerstvé máty
- 1,5 l horké vody
- 4 lžíce medu
Oloupaný a nastrouhaný zázvor si dejte do hrnce, přidejte nastrouhanou kůru z citronů a vymačkanou šťávu. Jako poslední přijdou na řadu nasekané bylinky a med. Přilijte horkou vodu a na 20 minut nechte vylouhovat. Zázračnou tekutinu přeceďte přes sítko a vychlaďte v lednici.
Zázvor dokáže dokonale prohřát celé tělo, čímž nastartuje metabolismus, zrychluje krevní oběh, snižuje cholesterol a odbourává tukové buňky. Netvrdíme, že jen pitím čaje či tohoto sirupu zhubnete 10 kg, ale formování postavy půjde snáz a rychleji.
DOPIS NAŠEHO ČTENÁŘE: Ohledně zázvoru máte pravdu, až na jednu nepřesnost. Citron jeho léčebné účinky cela zneguje. Tuto informaci jsem získal od jednoho významného léčitele. Chci se s touto informací podělit, aby se veřejnost nedivila, že pije neúčinný čaj. (JUDr. Antonín Kousal)
Zajímavosti a další léčitelské zázraky
- Přijdete-li domů zmrzlí a se zimnicí, ponořte si nohy do horké lázně s přídavkem zázvorové šťávy. Nohy nahřejte a rychle se zabalte do teplé deky.
- Na nepříjemnou rýmu a kašel je dobrá zázvorová koupel. Kromě prohřátí silice uvolní ucpaný nos.
- Na zkažený žaludek či přejedení pomůže neslazený čaj či kandované kousky ovoce.
- Nevolnost z cestování zaženou zázvorové bonbony nebo kandované ovoce.
- Zázvor neutralizuje kyseliny v zažívacím ústrojí, proto se podává při zažívacích potížích, obzvlášť v případě nadměrné plynatosti, pálení žáhy, nadýmaní a říhání.
- Pomáhá při zánětech kloubů a tiší svalové bolesti.
- Při bolestech hlavy či svalů se doporučuje smíchat několik kapek zázvorového oleje se lžičkou mandlového či jiného oleje a vmasírovat na postižená místa.