Tukožroutská dieta 1.
Tukožroutská
Kdo ji drží: Lou Fanánek Hagen, John Travolta, Antonio Banderas
Jak funguje:
Fígl této nenáročné, ale účinné diety je v sedmidenním pojídání hutné polévky z cibule, rajčat, papriky, celerové natě, petržele, zelí a bujónu.
Pro koho se nehodí: pro lidi s citlivým trávením
Kolik zhubnete: 1 až 3 kila za týden
Tukožroutská dieta
Tukožroutská dieta je založená na každodenní konzumaci tzv. tukožroutské polévky složené z velkého podílu vody a zeleniny (zelí, kořenová zelenina, rajčata, papriky a cibule v libovolném poměru), kterou lze ochutit bujonem, solí a vhodným polévkovým kořením. Chutí trochu připomíná lečo nebo mexickou polévku. Její maximální povolené množství na jednu porci není stanoveno, takže ji lze jíst téměř neomezeně. V průběhu diety se přidává do jídelníčku i malé množství jiných potravin, například rýže, maso nebo mléko.
Jak dlouho se tukožroutská dieta dodržuje?
Dieta se drží po dobu maximálně jednoho týdne.
Kolik lze shodit?
Hmotnost lze snížit individuálně o několik kilogramů. Rozmezí se pohybuje od cca 2 do 6 kg.
Pro koho je tukožroutská dieta určená?
Protože se jedná o krátkodobou dietu, je určena těm, kteří potřebují shodit několik málo kilogramů.
Jak tukožroutská dieta funguje?
Tukožroutská dieta pracuje na principu jednostranné stravy s minimálním obsahem těch živin, které mají největší kalorickou hodnotu, tedy cukrů a tuků. Naopak její hlavní účinnou součástí je voda, která zajišťuje velký přísun tekutin po celý den, a zelenina, která poskytuje vlákninu, jež prospívá správnému trávení a vytváří lepší pocit nasycení.
Jaké potraviny jsou při tukožroutské dietě povoleny?
Základem je tukožroutská polévka. Krom toho lze jídelníček doplnit o ovoce, syrovou i vařenou zeleninu, vařený brambor, mléko, hovězí nebo kuřecí maso, rýže, ovocné šťávy.
Jaké potraviny jsou při tukožroutské dietě zakázány?
Strava by se měla omezit na příjem minimálního množství tuků a sacharidů, to znamená nekonzumovat uzeniny a veškeré mastné výrobky z masa, tučné sýry, smažené pokrmy, ořechy a sladkosti (čokoládu, dorty, sušenky atd.).
Jaká jsou pozitiva tukožroutské diety?
- Rychlý úbytek. Úbytek váhy se dostavuje poměrně rychle, tedy po týdnu, kdy se dodržuje. U některých jedinců může být výsledek i velmi znatelný.
- Výživné látky. Jídelníček obsahuje dostatek tekutin, vlákniny a některých vitaminů.
Jaká jsou negativa/rizika tukožroutské diety?
- Krátkodobost. Tukožroutská dieta není určena k dlouhodobému dodržování. V takovém případě by hrozila značná rizika z jednotvárné stravy chudé na některé důležité složky potravy.
- Jednotvárnost. Týdenní stravování podle tukožroutské diety je velmi jednotvárné a tělu se nedostává některých potřebných látek, např. sacharidů, tuků a bílkovin.
- Energetická nedostatečnost. Polévka má celkově nízký obsah energie a ingredience v ní obsažené nedodávají tělu dostatek energie na celý den, proto se může objevit únava až malátnost.
- Psychika. Konzumace stejného pokrmu několik dní po sobě nemá právě pozitivní psychologický efekt. Jinými slovy nás prostě omrzí a přestane nám chutnat, což automaticky vede k nezkrotitelné chuti na něco jiného.
- Jo-jo efekt. Výše uvedené body přispívají k nežádoucímu jo-jo efektu, tedy získání původních kilogramů zpět.
- Zdravotní rizika. U některých jedinců může mít nadýmavý či projímavý účinek. Pokud takový stav nastane, je lépe dietu ukončit a porozhlédnout se po nějaké vhodnější.
Jak zmírnit negativa/rizika tukožroutské diety?
Negativní aspekty tukožroutské diety zmírníme nejlépe tak, že si jídelníček přizpůsobíme podle sebe a přidáme více bílkovin, sacharidů a tuků. Pokud nechceme nabrat shozené kilogramy nazpátek, můžeme polévkou nahradit jedno z našich běžných jídel a vařit ji v různých variacích (měnit druhy zeleniny, přidat jiné koření, houby a podobně).