Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 mýtů o hubnutí

 

 

10 mýtů o hubnutí: Čeho se vyvarovat a co funguje?

Nejrozšíženější mýtus o hubnutí je nejíst.

Nejrozšíženější mýtus o hubnutí je nejíst.
Foto: profimedia.cz

 

Mnoho nekonečných debat na téma dieta skončí větou: Stejně funguje jediné – nejíst! Tak pozor, dámy, to je lež. Stejně jako spousta dalších absurdních tvrzení, kterými pokoušíme své tělo s vidinou štíhlé postavy.

1.Funguje jediná dieta – nejíst

Pokud si se všemi dietami tykáte jako s nejlepší kamarádkou, pak pro vás nejspíš bude platit úplný opak. Zvykněte si na pět menších jídel denně, musíte se takzvaně „rozjíst“.

Nejspíš vás překvapí, kolik kvalitního jídla (ovoce, zeleniny, kvalitních sýrů, celozrnných produktů, masa) byste do sebe měla dostat, aby metabolismus fungoval tak, jak má, a tělo dostalo správnou energii – prázdné kalorie jsou cestou do pekla.

fg2. Nesnídám, ušetřím kalorie

Ranní jídlo je nejdůležitější z celého dne. Má za úkol dodat vám energii a nastartovat spalování. Odkládání snídaně je kontraproduktivní nesmysl. Mnoha výzkumy je dokázané, že vynechání snídaně je jedním z „hříchů“ doprovázejících obezitu.

 

 

3. Bez tuků se lépe hubne

Záleží na tom, jaké tuky a v jakém množství. Dokonce i čisté sádlo berou odborníci na výživu v posledních letech na milost, takže se malého množství živočišných tuků nebojte. Při redukčním režimu stačí vsadit na zdravé rostlinné a rybí tuky. Olivový olej, seznamový, ale třeba i konopný a kokosový.

Vyloučíte-li z jídelníčku tuto složku potravy, bude tělo ve stresu a rozhodně „nepustí“ zásoby, které má. Tuky navíc hrají důležitou roli v mnoha metabolických procesech, slouží ke provázanému fungování celého organismu, vitaminy A, D, E, K jsou v tucích rozpustné.

4. Pilulky a koktejly fungují

Všechny doplňky stravy, které koupíte v lékárně, chrom, koktejly nebo medikace od lékaře nejsou samospasitelné. Fungují pouze jako berlička, které by vám měla pomoct v nejtěžším období. Hlavní práce je jen na vás!

 

 

5. Zhubnout znamená vynechat všechny cukry

Zapomeňte na sladkosti, dorty, zmrzliny a čokoládu, ale vezměte na milost brambory, rýži, těstoviny, tmavé pečivo, luštěniny. Trik spočívá v tom, že bez kvalitních sacharidů tělo dobře nepracuje.

Sacharidy si dopřejte především v první polovině dne, a večer už je omezte. Máte-li neodolatelnou chuť na sladké, dejte si kousek hořké čokolády, ale pak se vraťte k redukčnímu režimu.

6. Od pěti nejím!

Další nesmysl, zejména, chodíte-li spát kolem půlnoci. Měla byste si dát v půl osmé lehkou večeři. Takhle budete v deset večer hladově obcházet ledničku a v půl jedenácté dojde na „bílý sex“ – vyjedení ledničky. Správně byste měla jíst naposledy tři hodiny před ulehnutím. Ideální jsou dušená zelenina, lehce upravené bílé maso, rizota, polévky.

 

 

7. Stačí shodit, pak už to bude v pohodě

Naopak, zhubnutí znamená začátek. Když dosáhnete vysněné hmotnosti, začíná skutečná zkouška trpělivosti, vytrvalosti, zodpovědnosti a motivace. Abyste si ji udržela, musíte změnit nejen svoje návyky, ale hlavně myšlení. Jde to jednou cestou – vydržet nový režim tak dlouho, až se změněný životní styl stane součástí vašeho života.

8. Čím déle budu cvičit, tím lépeghfhdfgdhhd

Dlouhý aerobní trénink je nejlepší cestou ke štíhlé linii, nicméně mnohem efektivnější pro shazování je cvičit častěji kratší dobu. Na dvou a vícehodinové intenzivní cvičení obvykle nemáme dost energie, a tak není efektivní.

Kratší sportovní zatížení několikrát týdně zrychlí váš bazální metabolismus, který se klíčovým způsobem podílí na spalování, a je mnohem efektivnější. Tedy: lépe 3x 45 minut než 1x 120 minut.

 

 

9. Nadváhu máme v rodině, nemůžu být štíhlá

Pravda je, že dědičnost se podílí na obezitě až 70 %. Dědičných faktorů je více a je těžké se v nich vyznat, geny totiž ovlivňují chuť k jídlu, schopnost spalovat, bazální metabolismus, metabolické poruchy, ukládání tuků a tak dále.

Dokud si ale nenecháte udělat speciální genetické testy, nikdy nebudete vědět, zda je vaše obezita dědičná, nebo jen souborem pevně ukotvených návyků a zvyků, stresu, vztahu k jídlu. Nemůžete-li zhubnout ani s odborníky a máte pocit, že v tom „mají prsty“ geny, zkuste, než rezignujete, spolupráci s psychologem, psychiatrem atd. Kvalitní odborníky najdete například na www.aktip.cz.

10. Ligh výrobky fungují

Nefungují! Mnohdy neobsahují tuky, zato hodně cukrů, a naopak. Pokud mají méně kalorií, většinou si jich dopřáváme více – efekt je tak nulový. Navíc umělá sladidla, která mnohé light potraviny obsahují, jsou předmětem sporů mezi odborníky a mnozí z nich je vůbec nedoporučují ke konzumaci.