Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ovocná dieta

Co je ovocná dieta?

Ovocná dieta je krátkodobý dietní program, velmi podobný dietě ananasové, jen s tím rozdílem, že v ovocné lze kombinovat více druhů plodů nebo se naopak zaměřit na libovolný z nich, který nám nejvíce chutná. Dietních postupů a příkladů jídelníčků existuje nepřeberné množství a není na škodu se pustit i do drobného experimentování.

Jak dlouho se ovocná dieta dodržuje?

Ze zdravotního hlediska je vhodná pouze na několik málo dní, maximálně týden.

Kolik lze pomocí ovocné diety shodit?

Shodit lze individuálně podle délky ovocné diety od 2 do 5 kg.

Pro koho je ovocná dieta vhodná?

Dieta je určena zejména těm, kteří potřebují rychle redukovat svou váhu o několik kilogramů. Naopak zcela nemyslitelná je u lidí, kteří trpí trávicími problémy či onemocněními žaludku, slinivky břišní, žlučníku či dalších orgánů trávicí soustavy.

Jak ovocná dieta funguje?

Dle typu ovocné diety je buď přesně stanoveno množství ovoce, které lze za den zkonzumovat, či naopak jsou jednotlivé porce zcela ponechány na potřebách konzumenta. Nicméně v obou případech dochází k radikálnímu snížení kalorií z potravin, což má za následek úbytek hmotnosti, často však bohužel spíše na úkor svaloviny než tukových zásob.

Jaké potraviny jsou při ovocné dietě povoleny?

Povoleno je, dle konkrétní diety, pouze ovoce, a to buď kombinace vybraných druhů, u jednodruhových ovocných diet jen jeden konkrétní druh (např. dieta ananasová, banánová, grapefruitová atd.). Některé ovocné diety povolují nízkotučné mléčné výrobky (tvaroh, jogurt).

Jaké potraviny jsou při ovocné dietě zakázány?

Zakázány jsou všechny potraviny kromě ovoce (případně mléčných výrobků).

Jaká jsou pozitiva ovocné diety?

  • Rychlý úbytek váhy. Díky výraznému snížení kalorického příjmu váha logicky rychle klesá.
  • Vitaminy a pitný režim. Ovocná dieta zajišťuje velký přísun vitaminů a tekutin v podobě šťáv.
  • Bez pocitu hladu. U některých diet není omezeno množství snědeného ovoce.

Jaká jsou negativa/rizika ovocné diety?

  • Nedostatek živin a hlad. Složení živin je naprosto nevyhovující. Tělo dostává příliš sacharidů z ovoce, naopak žádné tuky a bílkoviny. Můžeme se setkat i s úpornými pocity hladu.
  • Trávení. U citlivějších jedinců hrozí poškození trávicího traktu (žaludku, žlučníku, slinivky).
  • Chuťová stejnorodost. Člověk je nastaven na variabilitu ve stravování, nikoli na jednotvárnou a neměnnou chuť po dlouhou dobu. To s sebou nese negativní psychologické efekty v podobě odporu k některým potravinám (v tomto případě ovoci) a dietám vůbec.
  • Ztráta svaloviny. Dieta je chudá na bílkoviny a naopak cukrů je příliš mnoho. Tělo spotřebovává jen přijatou energii v podobě sacharidů a tukové polštářky zůstávají na svém místě.

Jak zmírnit negativa/rizika ovocné diety?

Výživově je ovocná dieta zcela nevyhovující. Ideální by bylo zahrnout ovoce do stávajícího jídelníčku jako náhražku za zákusky a sladké, ovšem v omezeném množství. Vyvážená strava má obsahovat dostatek bílkovin, přiměřené množství vhodných sacharidů a samozřejmě i tuky.